Akvárium a mořské ryby

V době nedávné bylo možné zahlédnout akvária s mořskými rybami tak nejvýše ve veřejných akváriích. Dnes už je tomu jinak. Povíme si, jak se starat o mořské ryby i z pohodlí domova.

Mořské akvátium
Mořské akvátium

Kouzlo tropického podmořského života vedlo k tomu, že zájem o chov mořských ryb v domácím akváriu nebývale roste. První chovatelé, nebo také průkopníci, chovu mořských ryb, museli projít trnitou cestou, aby došli k dnešním chovatelským zkušenostem. Nebylo nijakou vzácností, že se dovezené ryby dožívaly třeba jen pár měsíců a jejich cena byla vzhledem k dopravě závratně vysoká.

Toto riziko se však zavedením tryskových letadel a používáním polystyrenu minimalizovalo. Zkrátila se přepravní doba a výkyvy teplot se minimalizovaly používáním zmíněného polystyrenového obalu. Avšak stále je chov mořských ryb mnohem obtížnější, než chov ryb sladkovodních.

Technické zázemí chovu mořských ryb

Jako první samozřejmě řešíme . V prvé řadě musí být dostatečně velká. Zde je možno použít nepsané pravidlo, že na 120 cm² vodní hladiny připadá 1 cm délky rybího těla. Tento vzorec je však možno použít v případě, že v akváriu využíváme souběžně odpěňovač a vnější filtraci.

Pro mořské ryby je vhodné stabilní prostředí, kterého nejlépe docílíme větším objemem vody. Doporučuje se chovat mořské ryby v nádržích velký alespoň 900 mm x 300 mm x 380 mm, které pojmou 104 litrů vody.

Vzduchování a filtrace

Dalším technickým vybavením, které v akváriu řešíme je vzduchování a filtrace. Je velice důležité, aby voda v mořském akváriu byla v dokonalém stavu. Na rozdíl od sladkovodního akvária musíme filtr pečlivě vybírat.

Vysoce výkonné filtry nemusí být tím nejlepším řešením. Takové filtry nám odstraní mnoho drobných organismů z vody, na kterých jsou filtrující ryby a bezobratlí závislí. Stále musíme mít na zřeteli potřeby ryb. Existují i typy filtrů, které se v mořských akváriích používají řídčeji – a to jsou tzv. kapkové filtry, proteinové odpěňovače a ozonizátory.

Čtěte také:  Světový den rybářství - 27. června

mořské akvárium

Pozor na teplotu vody a dostatek světla

K dalším nezbytným technickým vybavením mořského akvária patří ohřívače vody a osvětlení.

Zajistit vytápění v akváriu je samo o sobě jednoduché, pokud použijeme malá termostaticky kontrolovaná topná tělesa. Je vhodné si k tomu pořídit vnitřní rtuťový nebo lihový teploměr, které jsou spolehlivé a přesné.

Při pořizování osvětlení pro mořská akvária je třeba se zamyslet nad tím, jaký typ akvária budete vytvářet. V případě, že chcete mít velmi čisté akvárium, kde nebude místo pro řasy, potřebujete jen tolik světla, abyste mohli pozorovat plovoucí ryby. Ovšem na druhou stranu – v případě polopřírodního akvária – můžete mít dostatečné osvětlení, které umožňuje růst řas, kterými se ryby živí.

A poslední informací je průměrná doba osvětlení akvária – tj. cca 10-15 hodin denně.

HrůzaNic mocPrůměrDobrýSuper (Ohodnoťte jako první!)
Loading...
163 zobrazení

Napsat komentář