Jak vybrat ten správný vlasec?

Bez vlasce se rybář neobejde. Vybrat si ten pravý však není úplně snadné. Jak se v nabídce zorientovat? Rozebereme si některé základní vlastnosti.

Jak vybrat ten správný vlasec?

Materiál

Pro výrobu současných vlasců jsou využívána umělá vlákna. Mezi nejběžnější materiály se řadí nylon, polyethylen, polyvinylidenfluorid, dacron či dyneema. Mezi novinky v tomto segmentu patří vlákna vyrobená za využití nanotechnologií neboli tzv. nanofil.

Monofilní vlasce

Monofilní vlasce se vyrábějí z kopolymerových či polymiadových granulátů. V obchodech můžeme narazit na ultra tvrdé, tvrdé, středně tvrdé a měkké vlasce. Takto je rozlišujeme dle průtažnosti. Vybrat si musíme s ohledem na preferovanou rybářskou techniku. U některých vlasců může průtažnost dosahovat až 30 %.

Splétané šňůry

splétaná šňůra

Charakterizuje je tvrdost a velká nosnost. V porovnání s monofily se například muškařská šňůra vyznačuje vyšší pevností v tahu. Například kapraři vlastnosti „pletenek“ oceňují zejména při lovu na delší vzdálenosti.

Průměr vlasce

Průměr vlasců je uveden v milimetrech, respektive v setinách milimetru. Dnes nejběžněji prodávané průměry se pohybují od 0,06 do 0,70 mm. Výhodou je, když má vlasec kontrolovaný průměr. Mnoho značek tuto vlastnost nedeklaruje. Ty, které ano, lze ale v rámci segmentu považovat za v podstatě prémiové.

Díky kontrolovanému průměru totiž zaručují shodou tloušťku vlasce v celé délce. Tím je garantováno, že na vlasci nenajdeme slabší místa. Právě pevnost je pro rybáře klíčová. Hodnotu průměru vlasce je pak nutné volit s ohledem na velikost úlovku. Například u kaprů se doporučovaný průměr pohybuje v rozpětí od 0,25 do 0,35 mm.

Pevnost vlasce

Současné vyspělé výrobní technologie zaručují i dlouhou životnost vlasce. Běžně se udává v kilogramech nebo v librách. Dnešní moderní vlasec s průměrem 0,15 mm má pevnost okolo 2 kg.

Druh ryb

Například u již zmíněného chytání kaprů platí, že kvalita vlasce je absolutně klíčová pro úspěšný lov. Kaprařina totiž obnáší zpravidla lov na velkou vzdálenost, což vyžaduje vlasec s malou průtažností.

Kaprový vlasec navíc musí být dostatečně odolný a pevný, a to jak vzhledem k potenciální značné hmotnosti úlovku, tak i s ohledem na možná poškození různými překážkami, které se mohou ve vodě nacházet (kusy dřevin atd.).

Barva

Barva rozhoduje o tom, zda bude vlasec pro rybu viditelný. Cílem rybáře je, aby vlasec ve vodě vůbec vidět nebyl.

fluocarbon

Vlasce v přirozených barvách jsou však v kontrastu s okolím špatně rozlišitelné i pro rybáře. Ze stejného důvodu jsou podobně problematické také vlasce vyrobené v průhledných barvách. Toto negativum naopak účinně řeší vlasce fluorescenční. Některé využívají střídání přirozených i výrazných barev, což je dle zkušeností rybářů přijatelný kompromis, neboť vlasec se povětšinou jeví jako přerušovaná čára jak rybě, tak i rybáři.

Sdílejte článek

HrůzaNic mocPrůměrDobrýSuper (Ohodnoťte jako první!)
Loading...
356 zobrazení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *