Tip#002: lov ryb z hladiny

V letních měsících se ryby často zdržují u hladiny a jsou apatické k nástrahám umístěným klasicky u dna. V takových situacích můžeme mít úspěch při lovu na pečivo z hladiny. Nejčastěji tímto způsobem ulovíme kapra nebo amura.

Lov z hladiny bývá účinný během parných dní. Ať už je jasno a slunečno nebo je zataženo a nesnesitelné dusno, v obou případech máme slušnou šanci na úlovek. Z hladiny můžeme lovit také během teplých nocí.

Montáž pro lov z hladiny

Sestava pro lov z hladiny je velice jednoduchá. Stačí na kmenový vlasec o průměru 0,22-0,30 navázat pevný háček ve velikosti 2-1/0. Na háček nastražíme větší kus chleba, rohlíku nebo jiného pečiva. Pokud potřebujete nahodit dál, přidáme do sestavy ještě plovátko.

Montáž s plovátkem pak vypadá tak, že na kmenovém vlasci je mezi dvěma zarážkami plovátko a cca 70-120 cm od plovátka je háček s pečivem. Plovátko naplníme ze 3/4 vodou, aby bylo možné s ním dohodit dál.

Způsob lovu

Můžeme chytat pouze s jedním kusem pečiva na háčku, nebo můžeme ryby několika dalšími kousky v okolí nástrahy nalákat. Při nahazování je důležité neházet přímo na ryby, ale přehodit je o kus dál a opatrně nástrahu stáhnout těsně k rybám.

Ryby pod hladinou můžeme aktivně hledat pomocí dalekohledu nebo polarizačních brýlí. Ideálním místem pro pozorování jsou různé vyvýšeniny břehu, nebo si můžete vylézt na strom na břehu, pokud najdete nějaký vhodný.

Můžete ale také zkusit chytat naslepo a hledat ryby postupným prolovováním různých částí revíru. Ryby se často zdržují v blízkosti břehů, vodních rostlin a různých překážek.

Signalizace záběru

Během dne jasně vidíte jak kousek pečiva náhle zmizí pod hladinou. Je to neuvěřitelně adrenalinový zážitek. Se zásekem nemusíte příliš otálet. Při lovu v noci může být občas problém zpozorovat co se děje s nástrahou na hladině. Jako signalizace poslouží mírně napnutý vlasec sevřený jemně mezi prsty. Jakmile ucítíte na vlasci pohyb, můžete zasekávat.

 

Sdílejte článek

Jeden komentář u “Tip#002: lov ryb z hladiny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *