Tip#004: Jak nahazovat přesně do stejného místa

Přesnost bývá při rybaření jedním z klíčových aspektů, které rozhodují o úspěchu či neúspěchu. Čím přesněji se při nahazování trefíte do krmného místa, tím se vaše šance na úlovek zvyšuje. Poradíme vám jak při lovu na odhoz házet pořád přesně do stejného místa.

Klipování

Tajemství přesného nahazování spočívá v tom trefit správný směr a vzdálenost. Právě klip vám pomůže v tom, abyste nahazovali do stejné vzdálenosti. Klipování funguje tak, že nahodíte do požadovaného místa a silon na navijáku si zajistíte klipem, aby se při příštím náhozu vlasec zastavil o klip.

Je několik způsobů, jak můžete klipovat. Můžete na cívku navijáku nasadit gumičku ustřiženou ze staré duše kola. Nebo můžete na silon navléct malý silikonový kroužek a ten zasunout do klipu na cívce navijáku. Důležité je kromě zaklipování si silon ve správném místě i označit. Pokud by po záběru ryba začala brát silon z cívky, klip by se uvolnil a ztratili byste správnou vzdálenost.

K označení zaklipovaného vlasce můžete použít černý lihový fix, speciální bílý fix pro značení silonů nebo kousek bavlnky.

Distanční tyče

Správnou vzdálenost lovného místa si můžete uložit také pomocí distančních tyčí. Po náhozu si zaklipujete vytáhnete montáž a zjistíte vzdálenost právě s pomocí distančních tyčí. Jsou to dvě kovové tyče, které zabodnete do země ve vzdálenosti zhruba dva metry od sebe.

 

Potom uchytíte háček na jedné tyči. Odklopíte překlapěč a namotáváte silon mezi dvě tyče a přitom počítáte otáčky okolo tyčí, než narazíte na klip nebo značku na silonu. Pokud například napočítáte 35 otáček a máte tyče 2 m od sebe, víte, že chytáte na vzdálenosti 70 m. Díky distančním tyčím si tu správnou vzdálenost můžete přenést i na druhý prut nebo na prut s krmnou raketou.

Správný směr

Kromě správné vzdálenosti potřebujete i přesný směr. Ten si nejsnáze určíte podle nějakého orientačního bodu na protějším břehu (strom, budova…). Problém bývá na velkých vodních nádržích a nebo za tmy. Potom vám nezbývá než směr odhadnout nebo přejít na jiné řešení, jako je například tyčová bójka.

Tyčová bójka

Tyčová bójka slouží k označení lovného místa. Díky ní můžete správně trefit směr i vzdálenost a nemusíte klipovat. Tyčové bójky mívají i osvětlení, takže můžete přesně nahazovat i po setmění. Tyčová bójka se skládá ze zátěže ke které je přes oko připevněná dutá tyč, která ve vodě drží vztyčená. Tyčová bójka vyčnívá zhruba půl metru nad hladinu.

Výhoda tyčové bójky oproti jiným typům bójek je v tom, že pokud přes tyčovku jede vlasec s rybou, bójka se sklopí a vlasec sklouzne a uvolní se. Bójka se poté sama narovná. Nehrozí tedy zamotání a ztráta ryby při zdolávání. Nevýhodou je, že k použití tyčové bójky potřebujete už člun.

 

Sdílejte článek

HrůzaNic mocPrůměrDobrýSuper (1 hodnocení, průměr: 5,00 z 5)
Loading...
2 064 zobrazení

Jeden komentář u “Tip#004: Jak nahazovat přesně do stejného místa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *