Tip#008: Na co chytat kapry v létě

V létě nastávají kaprařské žně. Voda je teplá, kapři jsou při chuti a přijímají velké množství potravy. Rybáři si často kladou otázku, jakou nástrahu zvolit při lovu kaprů v letních měsících. Tipy na osvědčené a lety prověřené nástrahy na kapry najdete v tomto článku.

Aktivita kaprů a příjem potravy závisí na dvou důležitých aspektech – teplota vody a obsah rozpuštěného kyslíku ve vodě. Čím je voda teplejší a je v ní více kyslíku, tím jsou ryby aktivnější. S rostoucí teplotou vody však klesá obsah rozpuštěného kyslíku.

Proto s rostoucí teplotou vody roste i aktivit kaprům, ale pouze do určitého bodu. V příliš teplé vodě, kde je nedostatek kyslíku bývají ryby spíše apatické. V létě mohou nastat obě extrémní situace. Buď jsou kapři velmi aktivní nebo se jen líně zdržují u hladiny a ve sloupci. Letní nástrahy by proto měly být dostatečně atraktivní a spíše větší. Nikdy nevíte, v jaké náladě kapry zastihnete.

Kukuřice je volba číslo jedna i v létě

Kukuřice je celoročně úspěšná nástraha na kapry. V létě je lepší dát přednost vařené kukuřici před kukuřicí z plechovky. Vařená kukuřice je totiž větší a tvrdší. Kapři ji milují a neláká tolik bílou rybu. Osvědčená sestava kukuřice je 2-4 zrna na vlasový přívěs pod háček vel. 4.

Před lovem je dobré připravit si krmné místo pomocí praku nebo krmné rakety. Na kukuřici si zachytáte dobře kapry všech velikostí. Pro vyšší účinnost používejte kukuřici s krmítkem. Pokud vám nevadí menší ryby, je kukuřice naší volbou číslo jedna.

Tip: pokud se vám kukuřice nechce vařit, vyzkoušejte nakládanou kukuřici, která je připravená k okamžitému použití.

Halibut pelety

Další super účinná letní nástraha na kapry jsou halibut pelety. Jsou to pelety na bázi rybích mouček. Obsahují velké množství oleje, který pomáhá šířit aroma pelet vodním prostředím. Ve vodě se pelety postupně rozpouští. Podle velikosti to může trvat 1-3 hodiny. Pelety mají uprostřed dírku, kterou se navlékají na vlasový přívěs pod háček.

halibut pelety
halibut pelety na kapry

Také na halibut pelety budete chytat kapry všech velikostí. Můžete jimi opět krmit dopředu. Druhou variantou je krmení přímo u háčku. Pomocí rozpustné PVA šňůrky nebo pásky můžete přidat k háčku dalších 3-5 pelet jako návnadu. To je sousto, kterému žádný kapr v okolí neodolá.

Rohlíkové boilies

Rohlíkové boilies má stejnou účinnost na kapry jako klasický rohlík. Díky tomu, že je tvrdší a umisťuje se na háček za šňůrku, je na kapry vhodnější, než klasický rohlík, který spíš sebere cejn nebo plotice. Přesto že se na rohlíkové boilies dá nachytat spousta kaprů, bude častým úlovkem i cejn a jiná bílá ryba. Pokud vám záběry jiných ryb nevadí, určitě rohlíkové boilies na kapry vyzkoušejte. Skvěle funguje v kombinaci s krmítkem.

Boilies

Nemůžeme opomenout ani nástrahu číslo jedna na velké kapry – boilies. Přestože se spousta rybářů domnívá, že boilies je jen o dlouhém čekání na záběr, může to být i úplně naopak. Pokud si pořídíte boilies na rychlé chytání, může být frekvence záběrů podobná jako u kukuřice nebo pelet.

boilie nastražené na háčku uvázaném bezuzlově

Boilies se nastražuje na vlasový přívěs pod háček. Pro rychlé chytání můžete, stejně jako u pelet, použít PVA materiál k vnadění. Pokud plánujete strávit u vody delší dobu, vytvořte si krmné místo pomocí praku nebo kobry. Na boilies můžete ulovit malé násadové kapříky i skutečné kapří mohykány.

Přejeme vám úspěšný letní lov kaprů.

Sdílejte článek

HrůzaNic mocPrůměrDobrýSuper (1 hodnocení, průměr: 5,00 z 5)
Loading...
2 794 zobrazení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *