Tip#010: Správné držení prutu při zdolávání

Kdo chce být úspěšným rybářem, musí umět rybu nejen obelstít, ale především zdolat. Není nic horšího, než když přijdete o životní úlovek kvůli vlastní chybě. Ale každá ztráta ryby při zdolávání zamrzí. Pro úspěšné zdolání ryby jsou klíčové dvě věci: správně seřízená brzda a správné držení prutu při zdolávání.

Právě o držení prutu je dnešní tip. Začínající rybáři totiž často dělají chybu právě v tom, v jaké poloze prut při tahání ryby drží. Obecné pravidlo je mít prut vždycky špičkou nahoru. Díky tomu, že držíte prut špičkou nahoře, prut pruží, ohýbá se  a tím tlumí výpady ryby a snižuje zatížení vlasce.

Pokud byste měli prut příliš dole, nebo dokonce úplně ve vodorovné poloze, prut by nepružil a veškerý tah a pohyb ryby se přenáší na vlasec. Výsledkem je buď utržení vlasce nebo vyříznutí ryby. Proto si pamatujte, že při zdolávání nikdy nesmíte mít špičku prutu dole.

Správný úhel vůči rovině břehu, pod kterým byste měli prut držet, je 60-90°. Jinými slovy prut může být šikmo vzhůru nebo kolmo k zemi. Špička by se neměla dostat až za vaši hlavu, nebo jen zřídka, když rybu “pumpujete”. V závěrečné fázi zdolávání, kdy je ryba už u břehu a navádíte ji na podběrák, je nesmírně důležité nedávat špičku za hlavu vůbec. Jinak hrozí zlomení prutu. Protože se vlasec s prutem dostanou do příliš ostrého úhlu a pokud se ryba mrskne, prudký pohyb se přenese na prut v nepříznivém směru a prut nemůže zapružit a zlomí se v horní části.

Jediná výjimka: zdolávání do strany

Pravidlo držet za všech okolností špičku nahoře má jedinou výjimku. A to je situace, kdy zdoláváte rybu bokem. Prut je pak ve vodorovné poloze, jeho špička nesměřuje nahoru, ale do strany. Pak to funguje stejně, jako byste měli špičku nahoře. Důležité je, že vlasec s prutem musí pořád svírat přibližně úhel 90°.

Zdolávání do strany má v některých situacích své opodstatnění. Doporučuji však tento způsob zdolávání pouze zkušeným rybářům, kteří už mají perfektně zvládnutou techniku zdolávání se špičkou nahoře.

Sdílejte článek

HrůzaNic mocPrůměrDobrýSuper (1 hodnocení, průměr: 4,00 z 5)
Loading...
778 zobrazení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *