Tip#011: Jak správně zasekávat

Počet úlovků záleží na dvou věcech: kolik máte záběrů a jaká je vaše úspěšnost záběrů. Hodně záběrů je k ničemu, pokud je neumíte proměnit v úlovky. Dnes si řekneme, jak správně zasekávat v konkrétních situacích.

Co je to zásek

Nezáleží na tom, jaký druh signalizace záběru používáte. Ať máte splávek nebo čihátko na položenou, pokud vám zabere ryba, je potřeba ji takzvaně zaseknout. Někdy se tomu samému říká taky přiseknout, trhnout, seknout. Zásek je prudký pohyb prutu nahoru, který má za účel zaseknout rybě háček pevně do tlamky, aby se ji podařilo úspěšně zdolat.

Zasekávání není žádná věda, ale je potřeba dodržovat několik zásad, které si popíšeme. Pokud zaseknete málo, může se háček během zdolávání uvolnit. Příliš prudký zásek může zase vést k přetržení vlasce nebo k vyříznutí háčku z rybí tlamky.

Lov v blízkosti břehu

Pokud chytáte velmi blízko od břehu, dejme tomu do vzdálenosti 5 metrů, stačí jen krátké cuknutí. Pokud byste sekali příliš prudce, větší rybu byste nejspíše utrhli nebo vyřízli a malou rybku byste zásekem mohli katapultovat z vody rovnou na břeh.

Na krátké vzdálenosti totiž vlasec tolik nezapruží, jako pří lovu dál a všechna síla záseku se přenáší na háček. Při silném záseku povolí nejslabší místo sestavy. Občas je těžké “přepnout” mezi lovem dál od břehu a v těsné blízkosti. Snažte se však na to myslet a přizpůsobovat sílu záseku lovné vzdálenosti.

Lov ve středních vzdálenostech

V případech, kdy lovíte ve vzdálenostech 20-60 metrů od břehu, můžete záběr sekat běžným způsobem. To znamená prudké zvednutí prutu zhruba do polohy 90° nebo až mírně za hlavu. Tady většinou nebývá problém se špatným odhadem síly záseku. Častou chybou však bývá to, že je před zásekem vlasec málo napnutý, nebo je prohnutý a síla záseku se ztratí ve volném vlasci a rybu se nepodaří pořádně zaseknout.

Před zásekem je tedy potřeba mít vlasec napnutý. Pokud je na vlasci průhyb, je dobré nejprve trochu domotat a až poté zasekávat. To platí především při lovu na plavanou, ale ve velkých vlnách může být stejný problém i u položené

Lov ve velkých vzdálenostech

Zásek při lovu na velké vzdáleností (100+ metrů) má také svá specifika. Na tuto vzdálenost už se silně projevuje průtažnost vlasce. Pokud byste klasicky zasekli, vlasec zapruží a na konec s rybou se  pohyb vůbec nepřenese, nebo jen lehce a spíš tím háček rybě vytrhnete.

Proto je při lovu na velké vzdálenosti lepší místo klasického záseku zvednout prut plynule nahoru a začít rychle namotávat vlasec na naviják. Jakmile ucítíte tah ryby, můžete v namotávání polevit a začít zdolávat rybu.

Jak zasekávat jízdu

Pokud máte takzvanou jízdu – prudký záběr přes brzdu navijáku, je potřeba postupovat jinak, než při běžném záběru. Pokud byste prudce zasekli proti pohybu ryby, hrozí opět utržení nebo vyříznutí ryby. V takových situacích je lepší jen zvednout prut a rukou pomalu plynule zpomalit odvíjení vlasce z cívky. Tímto pohybem se háček dosekne sám díky rychlosti, kterou ryba s montáží uniká.

Prudkým zásekem jízdy může dojít k ošklivým zraněním ryb a tento způsob zasekávání je mnoha sportovními rybáři odsuzován.

Jak zasekávat padavý záběr

Pokud čihátko místo pohybu k prutu padá dolu, znamená to, že se ryba rozjela směrem k vám. Je to plnohodnotný záběr a není potřeba čekat, až se čihátko zvedne ze země a půjde k prutu. Jen není možné tento záběr sekat hned. Nejprve zvedněte prut a rychle namotejte vlasec tak, abyste se dostali do kontaktu s rybou a poté lehce přisekněte.

Zasekávání s pletenou šňůrou

Zasekávání s pletenou šňůrou se také liší od klasického záseku. Pletená šňůra totiž nemá žádnou průtažnost a veškerý pohyb se přenese z prutu na háček. V podstatě platí totéž, co při sekání na krátkou vzdálenost. Při použití pletené šňůry je potřeba ubrat na síle záseku. Většinou stačí kratší zásek. Je potřeba sílu přizpůsobit vzdálenosti na jakou lovíme. Na stejné vzdálenosti se šňůrou ještě uberte na síle záseku oproti vlasci.

Sdílejte článek

HrůzaNic mocPrůměrDobrýSuper (Ohodnoťte jako první!)
Loading...
1 081 zobrazení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *