Tip#012: Jak připravit krmítkovou směs

Krmítková směs se dává do krmítek a slouží k nalákaní ryb k nástraze. Účinnost krmítkové směsi nezáleží jen na její kvalitě nebo druhu. Důležitý je také způsob přípravy krmítkové směsi. I dobré směsi se dají “zazdít” špatnou přípravou. Naopak i méně nadupané krmení může mít dobrou účinnost, pokud ve vodě pracuje správně. Kromě postupu přípravy si popíšeme i jak by měla krmítková směs ve vodě účinkovat a čemu se vyhnout.

Pomůcky pro míchání krmítkové směsi

Začneme tím, co budeme pro přípravu krmítkové směsi potřebovat. Naprosté minimu  je jedna prostorná míchací nádoba. Nejčastěji se používá plastový nebo textilní kbelík na krmení.

Pokud chcete k míchání krmení přistupovat sofistikovaněji, připravte si dvě míchací nádoby, menší nádobu na vodu a síto na krmení. Pro líné jedince se ještě hodí aku vrtačka s nástavcem na míchání stavebního lepidla.

 

Příprava kupované směsi

Nejednodušší je koupit si hotovou krmítkovou směs a jen si ji rozmíchat u vody. Do začátku vám stačí pouze jeden druh. Zkušenější rybáři už většinou kombinují dohromady více druhů krmení (např. plotice + kapr) a přidávají si do hotové směsi vlastní přísady.

Základem je nejprve nasypat všechny složky do míchací nádoby a za sucha je mezi sebou důkladně promíchat, aby byly všechny složky rovnoměrně rozdělené. Pokud používáte práškový posilovač, je taky potřeba ho přidat hned za sucha a důkladně promíchat.

Do menší nádoby si připravte vodu na vlhčení krmení a do ní případně přidejte další tekuté složky krmení jako je např. melasa nebo tekuté posilovače a aromata. Prstem nebo lžící všechny složky ve vodě promíchejte.  Jen tak se zajistí rovnoměrné rozšíření atraktorů po celé dávce krmení.

Vlhčení krmení

Po promíchání můžete začít vlhčit krmítkovou směs. Postupujete tak, že přiléváte po trochách vodu z nádoby a průběžně ji rozmícháváte rukou nebo míchačem na vrtačce. Chyba je přilívat příliš mnoho vody najednou, nebo přidávat vodu tak, že nabíráte přímo do kbelíku s krmením vodu z rybníka. Tímto způsobem se vám lehce stane, že krmivo namočíte moc.

Vlhčíme až do té doby, než začne krmivo postupně lepit. Správná konzistence je taková, že z krmení jde uplácat koule, ale zároveň se koule krmení při zmáčknutí v ruce lehce rozpadne. Pokud to přepísknete s vodou jenom o trochu víc, dostanete se do stavu, kdy budete mít z krmení “plastelínu”. Koule z takového krmení se špatně rozpadá a pokud po půl hodině vytáhnete krmítko z vody a většina krmení na něm zůstala, je to chyba. Takové krmení se neuvolňuje ve vodě a málo láká ryby.

Pokud to s vodou přeženete ještě víc, získáte konzistenci jemného blátíčka, kde je problém z takové směsi vůbec vyrobit kouli. Takové krmení padá z krmítka příliš brzy – už při náhozu nebo při dopadu na hladinu.

Pokud je naopak směs příliš suchá, koule z ní také špatně drží. Taková směs padá z krmítka už při doapdu na hladinu a na dno se dostane minimum krmení do přímé blízkosti háčku.

Optimální konzistence

Správná krmítková směs dobře drží na krmítku. Vydrží nához a dopad na dno. Po dopadu na dno se krmítková směs začne z krmítka pomalu postupně uvolňovat a po několika minutách se uvolní úplně. Zároveň u krmítka vytváří mrak a některé částečky stoupají i nahoru a lákají ryby ze sloupce.

Přesívání krmení

Když dosáhnete optimální vlhkosti, krmení ještě pořádně promíchejte, aby v něm nebyly hrudky. Pokud chcete mít úplně optimální strukturu krmení, můžete krmení prosít přes síto na krmení. To nasadíte na druhý kbelík na krmení a postupně všechno krmení přes síto protlačíte. Krmení se perfektně provzdušní a bude ve vodě pracovat ještě lépe.

Přidání pevných složek

Po prosítí krmení můžete do krmítkové směsi přidat ještě pevné složky jako jsou kukuřice z plechovky, červi, stříhané žížaly nebo peletky. Zvýšíte tím účinnost směsi a udržíte ryby déle u krmítka. Pevné složky skvěle fungují na kapry a další větší ryby. V krmení jich může být jen tolik, aby se udržela dostatečná soudržnost krmení a krmení dobře drželo na háčku.

Průběžné zvlhčování

Ještě je dobré si říct, že i když na začátku správně trefíte vlhkost krmení, bude potřeba krmení během lovu průběžně dovlhčovat. Krmení na vzduchu totiž docela rychle vysychá a postupně by se stávalo příliš suchým. Opět přilévejte opatrně po trochách vodu a míchejte do optimální konzistence.

Co s příliš mokrým krmením

Kdo to nikdy nepřehnal s vodou v krmení? Taková věc se v začátcích může běžně stát. V takové situaci není ještě všechno ztraceno. První zásada je, nechte si vždycky část směsi v suchém stavu. Nemíchejte rovnou celý pytlík. Potom máte možnost příliš vlhkou směs doředit suchou směsí.

Pokud máte konzistenci “plastelýny”, která ve vodě vydrží přes půl hodiny bez rozpadu, je to zdaleka nejhorší možnost. V takovém případě je lepší přidat ještě další vodu a spíše se dostat na konzistenci blátivou, která se alespoň dobře rozpadá a uvolňuje ve vodě. Takto převlhčené krmení hůř funguje v žebrovaných a jiných otevřených krmítkách. Je lepší na ni použít uzavřené krmítko – takzvaný feederový košík.

Sdílejte článek

HrůzaNic mocPrůměrDobrýSuper (1 hodnocení, průměr: 4,00 z 5)
Loading...
1 254 zobrazení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *