Tip#016: K čemu se používá šokový návazec

Šokový návazec (šokovka, odhozovka) je zesílená část na konci kmenového vlasce. Je to posledních několik metrů nad montáží. Šokový návazec je vyrobený z vlasce většího průměru a nosnosti, než je kmenový vlasec. Nejčastěji se na šokový návazec používají silony v průměru 0,40-0,65 mm.

Proč se šokový návazec používá

Silové nahazování

Použití šokového návazce může mít několik důvodů. Nejčastěji se používá z důvodu nahazování. Pokud nahazujete na velké vzdálenosti, používají se těžší zátěže okolo 100g a do náhozu musíte dát velkou silu. Silové náhozy s těžkou zátěží běžný vlasec v průměrech 0,22-0,30 mm nevydrží. Proto je potřeba zařadit vlasec s vyšší nosností a odolností.

Překážky na lovném místě

Druhým častým důvodem pro zařazení šokového návazce do sestavy mohou být traviny nebo jiné překážky na lovném místě. V takovém případě se používá šokový návazec i při vyvážce. Silnější vlasec snáze odolá nejen travinám, ale také různým ostrým hranám na dně, ať už jsou to ostré kameny nebo škeble.

Použití pletené šňůry jako kmenu

Nakonec, pokud používáte z nějakého důvodu místo kmenového vlasce pletenou šňůru. Vždy zařaďte na její konec kus šokového vlasce. Pletená šňůra má téměř nulovou průtažnost a kousek vlasce zajistí alespoň drobnou pružnost celé sestavy. Tím se sníží riziko vyříznutí ryby při zdolávání.

Jak dlouhý by měl být šokový návazec

Délka šokového vlasce závisí na důvodu, kvůli kterému ho používáte. Pro nahazování stačí šokový vlasec tak dlouhý, že při nahazování máte na navijáku několik otoček šokového vlasce. To odpovídá přibližně délce 2-3 prutů.

Pokud ho používáte z důvodu ostrých překážek na dně, může být šokový návazec výrazně delší. Jeho délku přizpůsobujete situaci na lovném místě, záleží jak dlouhá část vlasce přijde do kontaktu s překážkami nebo travinami.

Jak se šokový návazec spojuje s kmenovým vlascem

Šokový návazec musí být s kmenovým vlascem spojený pevným uzlem, který zároveň není příliš velký, aby lehce procházel přes očka prutu. Pro spojení s kmenovým vlascem se nejčastěji používají uzle dvojitý grinner nebo krvavý uzel.

Jak uvázat dvojitý grinner

Dvojitý grinner jsou dva uzly grinner proti sobě. Nejprve uvážete jednoduchý grinner na kmenovém vlasci a uvážete ho okolo šokového návazce. Následně uvážete grinner na šokovém návazci okolo kmenového vlasce. Navlhčete uzel a pečlivě dotáhněte.

Jak uvázat krvavý uzel

Dva krvavé uzly proti sobě jsou druhá varianta. Postup jednoduchého krvavého uzlu je popsaný v článku vázání háčku s očkem. Pouze místo háčku s očkem budete mít druhý krvavý uzel.

Proč nepoužívat pletenou šňůru jako šokový vlasec

V některých zdrojích (zvláště starších) se uvádí, že nejlepší materiál na výrobu šokového návazce je pletená šňůra. Pletenou šňůru však považuji za velmi nevhodnou. Šňůra může při zdolávání ublížit rybě. Dále jak bylo řečeno, je šňůra neprůtažná což vám může zkomplikovat závěrečnou fázi zdolávání. Pokud už budete mít rybu na krátko na šňůře, je mnohem větší riziko vyříznutí ryby, pokud nebudete mít dobře seřízenou brzdu.

Příklady vhodných vlasců pro šokový návazec

Fin Shock Line 80m 0,60mm 45,1lb

Mivardi Shock&Shield 20m 0,60mm

Sdílejte článek

HrůzaNic mocPrůměrDobrýSuper (1 hodnocení, průměr: 5,00 z 5)
Loading...
1 797 zobrazení

Jeden komentář u “Tip#016: K čemu se používá šokový návazec

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *