Tip#020: jak se pozná záběr při lovu na splávek

V dnešním tipu si popíšeme, jak správně rozpoznat záběr na splávku a vhodnou dobu k záseku. Splávek je velmi citlivý signalizátor záběru a přenáší každý pohyb ryby na háčku. Když se splávek celý potopí, je to jasné. Ale ve skutečnosti existuje mnohem více situací, kdy splávek signalizuje jasný záběr hodný záseku.

Potopení splávku

Situace, kdy se splávek potopí, bývají jasné. Co k tomu dodat? Tento styl záběru je typický pro kapry. Někdy i potopení splávku může být planý záběr. To v případě, že se splávek velmi rychle potopí a během několika vteřin opět vyplave nad hladinu. To obvykle značí přejezd přes vlasec.

Opravdový záběr je většinou plynulý a splávek zůstane pod vodou nebo po vynoření pokračuje dalším v pohybu.

Rozjezd

Dalším velmi dobře čitelným typem záběru je rozjezd splávku do strany. Splávek se obvykle mírně nakloní nebo trochu potopí a poté se plynule rozjede. V takové situaci opět musí následovat zásek. Tímto způsobem často berou také kapři.

Vynoření splávku

Pokud se splávek částečně vynoří nebo se dokonce celý položí na hladinu, je to opět neklamné znamení, že je ryba na háčku. Tato situace nastává, pokud ryba zvedne nástrahu nahoru do sloupce. Obvykle následuje rozjezd nebo jiný pohyb splávku. Tento záběr je typický pro cejny.

Pumpování

Pravidelné poskakování splávku po hladinu někdy v rybářské hantýrce nazýváme pumpování. Jsou situace, kdy je lepší vyčkat, zda nepřijde nějaký další pohyb splávku. Ale pokud tento pohyb trvá už nějakou chvíli a neustává, zkuste zaseknout i tento typ záběru.

Mírné kývání

Občas se stává, že ryby berou velmi opatrně a pak může i občasné mírné zakývání splávku znamenat záběr. Obtíž je v tom, že pokud fouká a jsou vlny, jsou tyto pohyby ryb těžko identifikovatelné. Jako v předchozím případě platí, že někdy se vyplatí zkoušet zasekávat i tyto záběry. Jindy můžete vyjít naprázdno.

Sdílejte článek

HrůzaNic mocPrůměrDobrýSuper (Ohodnoťte jako první!)
Loading...
423 zobrazení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *