Tip#022: Chytání ryb ve vedru

Tropické teploty posledních dnů mě inspirovali k sepsání několika tipů, jak být úspěšný při lovu ryb ve velmi teplém počasí. Problém rybaření ve vysokých teplotách je nedostatek kyslíku ve vodě. Rybám teplá voda sama o sobě nevadí. Čím je ale teplota vody vyšší, tím méně je v ní rozpuštěného kyslíku. Méně kyslíku zpomaluje aktivitu ryb. Někteří rybáři se v horkých letních dnech věnují raději jiným činnostem. Ale ryby se dají chytit i  těchto extrémních podmínkách. Tady jsou moje tipy, jak uspět a také jak přežít pobyt u vody ve zdraví.

Brzy ráno, pozdě večer

První věc, kterou můžu doporučit je, věnovat se rybolovu pouze v nejchladnějších částech dne, tedy ráno, večer a přes noc (kde to jde). Ryby jsou ve vedrech hodně aktivní brzy ráno před rozbřeskem a potom zase večer po setmění. Takže na revírech, kde je režim rybolovu 4-24 hod, si můžete dobře zachytat přibližně v časech od 4 do 8 hod ráno a od 21 do 24 hod. Pokud je na vašem revíru přes léto nonstop režim, můžete si užít lov přes celou noc. Spát můžete v tom největším vedru přes den.

Chytání po západu slunce
Chytání po západu slunce

Chytání ve sloupci

Ryby se dají chytat i během dne v tom největším vedru. Ideální je však nabídnout rybám nástrahu ve sloupci, ne ze dna, jak je obvyklé. Ryby jsou totiž často apatické a pohybují se ve sloupci a u hladiny. Vyzkoušejte různé plovoucí nástrahy jako jsou plovoucí pelety, plovoucí boilie, rybářské extrudy, foukaná kukuřice, burizony, pečivo.

Pro prezentaci těchto nástrah můžete využít lov na plavanou ve sloupci (nastavíte menší hloubku než je v místě lovu). Druhou variantou je položená s průběžnou montáží a dlouhým návazcem. Návazec může být v délce okolo metru nebo i výrazně delší, aby nástraha byla např. jen pár desítek centimetrů od hladiny. Této montáži s extrémně dlouhým návazce se říká zig rig.

Pro krmení se dá využít vnadící směs, která má v sobě plovoucí částice (kousky dortového oplatku, drcené pečivo). Pokud necháte krmení sušší, podpoříte tím také, že se budou částice krmení vznášet v celém vodním sloupci.

Lov z hladiny

Podobně můžete v teplých dnech zkusit lov ryb přímo z hladiny pomocí plováku. Jako nástrahu použijte pečivo. Více tipů k této metodě se dočtete v článku o lovu z hladiny.

lov ryb z hladiny

Místa s dostatkem kyslíku

Další cestou, kterou se můžete za horkých letních dnů ubírat při rybolovu je hledání míst s dostatečně prokysličenou vodou. Obecně je situace s kyslíkem lepší na proudných řekách, takže řeka může být dobrá volba v každém případě. Nejlépe prokysličená místa na řekách jsou pod jezy. To je první místo, které doporučuji na řece vyzkoušet.

Na stojatých vodách obvykle takových prokysličenějších míst moc nebývá. Ale znám několik revírů, které jsou v tomto výjimečné. Prvním revírem je rybník s přítokem z lesního potoka. Do tohoto revíru neustále přitéká chladná a prokysličená voda z potoka. Takže bych ryby hledal u přítoku.

Druhým příkladem je rybník, kde se přečerpává voda pomocí čerpací stanice z řeky. V době kdy se čerpací stanice zapne a silný proud vody z čerpací stanice dopadá na hladinu rybníka, je to ideální místo na rybaření.

Jak přežít vedra u vody

Při lovu ve vedrech je potřeba myslet nejen na to, jak přelstít ryby, ale hlavně také na to, jak přežít vysoké teploty u vody. V horkých dnech jsou čtyři věci, bez kterých bych k vodě nevyrazil:

  1. rybářský deštník – trocha stínu má ve výhni na břehu cenu zlata, případně se dá využít nějaký otevřený rybářský přístřešek. Na deštník use mi líbí jeho skladnost a to že je rychle rozložený
  2. polarizační brýle – chrání oči před ostrým sluncem a navíc mi pomáhají vidět lépe pod hladinu a hledat ryby u hladiny a ve sloupci
  3. opalovací krém – není nic horšího než spálená záda/ruce/kolena/uši/prostě cokoliv. Slunce u vody pálí dvakrát s hora a odrazem od haldiny a spálit se můžete už za necelou hodinu na slunci. Navíc to díky odrazu od hladiny opaluje i ve stínu
  4. dostatek tekutin – pitný režim je ve vedru základ

Sdílejte článek

HrůzaNic mocPrůměrDobrýSuper (Ohodnoťte jako první!)
Loading...
1 299 zobrazení

2 komentáře u “Tip#022: Chytání ryb ve vedru

  1. Já jezdím v létě na ryby, ale vstávám ve 3 ráno a to se něco chytit dá. V horku se to pak už nedá, to se rybám nechce. I rybaření má svůj správný čas, kdy je to nejlepší. Hodně se toho dá zjistit i z různých článků https://www.zachytame.cz/ a zkušeností jiných rybářů.

  2. Poslední Srpnové dny jsem vláčel pomalu každý den a vždy jsem chytil nějakého dravce. Jednou jsem pod splavem stál kdo ví jak dlouho a chytil jsem dva okouny a dvě štiky. Bylo to kolem 14:00 a za velkého vedra. Pěkně jsem se opálil a užil si s rybami. Ryby berou i přes vedra…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *