Tip#027: Jak opravit klepající spojku prutu

V tomto tipu si popíšeme, jak poznat a opravit klepající spojku prutu. U dělených prutů (děliček) musí všechny díly prutu na sebe perfektně naléhat. Pokud je v některém ze spojů prutu mezera nebo nerovnost, díly na sebe přesně nesedí, prut v tomto místě nepříjemně klepe. Klepání se dá poznat po sluchu i vibrací v místě spoje.

Ke klepání spojky může dojít ze dvou důvodů. První situace je, že prut má klepající spojku již z výroby. Při nákupu dělených rybářských prutů je potřeba si pruty před koupí vyzkoušet složené a jemným švihem mimo jiné otestovat, zda spojky dobře sedí a neklepou. Pokud zjistíte při nákupu v prodejně nebo přes eshop u nového prutu, že mu klepe spojka, je to vždy pádný důvod k reklamaci.

Druhý případ, kdy může dojít ke klepání spojky, je situace, že se postupně spojka dlouhým používáním vychodí a nedoléhá už jako dříve. Pro tyto případy můžete prut svěřit do opravny rybářského vybavení. Nebo, pokud vám nechybí zručnost, si prut můžete opravit sami.

Na opravu klepající spojky prutu budete potřebovat: hadřík, čístidlo (technický líh), tekutý grafit (uhlíkový lak), tenký štěteček a jemný smirkový papír.

Princip opravy spočívá s nanesení uhlíkového laku na trn spojky, čímž dojde k jeho zesílení a zmizí vůle ve spojce. Je potřeba na trn nanést více materiálu a následné ho zbrousit do požadované tloušťky.

Postup opravy:

  1. Trn vadné spojky (samce) odmastíme lihem.
  2. Na trn po slabých vrstvách nanášíme štětečkem tekutý uhlík. Uhlík naneseme po celém obvodu, vždy necháme chvíli zaschnout a poté nátěr opakujeme.
  3. Necháme nátěr pořádně zaschnout. Alespoň 24 hodin.
  4. Zarovnáme smirkovým papírem nerovnosti v nátěru a vyzkoušíme spojku. Postupně smirkovým papírem upravujeme nátěr trnu do optimálního tvaru dokud nejsme s výsledkem spokojeni.

Sdílejte článek

HrůzaNic mocPrůměrDobrýSuper (1 hodnocení, průměr: 4,00 z 5)
Loading...
18 zobrazení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *