Zákaz srkačky: kterých montáží se týká

V rybářském řádu pro rok 2019 se nově objeví zákaz použití srkačky. Změna je schválená Radou ČRS a od ledna 2019 začne platit. Ohledně zákazu srkačky však není mezi rybáři úplně jasno. Často se můžeme v diskuzích na internetu dočíst protichůdné informace. Rozhodli jsme se proto objasnit, čeho všeho se zákaz srkačky týká. Informaci jsme konzultovali přímo s právním oddělením ČRS. První důležitá informace je, že zákaz bude zatím platit pouze pro ČRS. Zda se k zákazu časem přidá i Moravský rybářský svaz, nevíme, zákaz zde však zatím platit nebude. Srkačka bude v řádu zakázaná tímto textem:

Zákaz lovu na srkačku. Za srkačku se považuje krmítko, ke kterému je přímo přivázán návazec s háčkem (případně návazce s háčky).

Montáže, kterých se tento zákaz týká:

 • spirálové krmítko, ke kterému jsou napevno přivázané jeden nebo dva návazce (to je typická srkačka, jak ji známe)
 • method krmítko, ke kterému je napevno přivázaný návazec – vcelku běžně používaný model krmítka s kouskem gumy, na kterou se přes kovové očko váže návazec
 • jakýkoliv jiný typ krmítka, ke kterému bude návazec přivázaný napevno

Zákaz srkaček se netýká těchto montáží:

 • paternoster (krmítko na bočním přívěsu od kmenového vlasce)
 • balaton (krmítko na konci kmenového vlasce, návazec na bočním přívěsu)
 • method feederové krmítko, které je průběžné, a to i v případě, že se dá montáž částečně fixovat vsunutím obratlíku do dutinky krmítka. Pokud jde obratlík snadno vytáhnout, mělo by to být v pořádku
 • spirálového krmítka, které je navázáno jako průběžné (návazec k němu není přivázaný napevno)

POZOR změna: V Jihočeském územním svazu je navíc zakázáno použití jakýchkoliv pevných montáží, včetně oblíbené feederové montáže páternoster.

Zátěž (nebo krmítko), musí být na udici upevněna tak, aby se po utržení vlasce vždy snadno samovolně uvolnila. Použít lze pouze odepínacích (vypínacích) zátěží, nebo zátěží a krmítek průběžných. V případě použití průběžné zátěže (nebo krmítka) smí být fixována pouze zarážkou upevněnou na vlasci od zátěže směrem k háčku. Mezi zátěží (nebo krmítkem) a prutem nesmí být žádná další zarážka.

Zdroj informace: Soupis revírů Jihočeského územního svazu s bližšími podmínkami výkonu rybářského práva

Aktualizace: Pro Západočeský územní svaz zákaz srkaček neplatí. Zdroj ČRS Zdroje:

Aktualizace 2020: Srkačka je aktuálně zakázaná pouze ve 3 územních svazích ČRS.

Územní svazSrkačka
Hl. m. PrahyPovolená
ZápadočeskýPovolená
StředočeskýZakázaná
JihočeskýZakázaná
SeveročeskýZakázaná
VýchodočeskýPovolená
MoravskoslezskýPovolená
Orlík Rada ČRSPovolená
MRSPovolená

Zdroj: FB Dušan Hýbner

Sdílejte článek

HrůzaNic mocPrůměrDobrýSuper (3 hodnocení, průměr: 4,67 z 5)
Loading...
7 080 zobrazení

16 komentářů u “Zákaz srkačky: kterých montáží se týká

 1. Já jsem napsal knihu “Jak jsem bojoval s rybami”, která byla vydána jako e-kniha v roce 2018. V této knize jsem podrobné popsal montáž, která plně nahrazuje srkačku. Rozeslal jsem informaci o knize 16OO rybářským funkcionářům. Asi dvacet pět procent se mi vrátilo jako nedoručitelné.
  Zbytek pravděpodobně rybáři vymazali jako nevyžádaný e-mail aniž by ho přečetli. Pouze jeden rybář na mou upoutávku reagoval a tázal se jak se může ke knize dostat. Je to škoda, protože se rybáři nedozvěděli, jak se dá regulérně nahradit srkačka. V knize je uvedena statistika mých úlovků od roku 2006 do roku 2015. Z této statistiky si může každý odvodit, jak je moje montáž úspěšná.

  1. Z toho, jak to popisujete, mi přijde, že se snažíte znovu vynalézt kolo. Efektivní náhrada srkačky existuje a není to žádné tajemství, kvůli kterému bych si musel kupovat vaši e-knihu. Informace o náhradě srkačky jsou na internetu k dispozici zdarma.

   1. 18. 7. 2019
    Nikomu nic nevnucuji. Pouze jsem chtěl poukázat na to, že existuje i jiná metoda, která nahrazuje srkačku. Domnívám se, že každý rybář by se měl zajímat o všechno, co se týká dané problematiky. Včetně nových, nejenom známých technologií.

    1. Nějak nechápu, proč by si lidi měli kvůli téhle informace kupovat knihu..je v rybářském řádu. Další materiály volně dostupné na webu.. A můžete ještě být rád, že vás za nevyžádané OS někdo nezažaloval, nebo že to nevyšetřoval ÚOOÚ… Nebo jste od nich měl svolení?

 2. Vážený pane Drábku, zajímala by mne statistika úspěšnosti Vašich úlovků na feeder za deset let podle úlovkových lístků. To je rok, počet ulovených ryb ks, kg, kg/ks, počet docházek, docházka/ryba, a průměrná doba jedné docházky. Uveďte taky v jakých lokalitách jste lovil ( na řece, které, na rybníce apod) a jakými technikami v případě že jste nepoužíval feeder . Děkuji

 3. To není adekvátní odpověď. Vždyť i já chytám ryby pro radost. Ale statistika slouží na př. k porovnání několika způsobů chytání ryb a to je velmi důležité z hlediska minimalizace na př. použitého krmiva na vnadění. Ale na př. k lepšímu poznání jak se ryby chovají v určitých situacích. Nebo snad známe dokonale všechno o rybách? A mnoho jiných věcí. Připomínám, že statistika je velmi důležitá, bez ohledu na to, zda chytáme jen pro zábavu, nebo pro cokoli jiného. Takže “Petrův zdar!” Tím končím naši diskusi, neboť mne ničím neobohatila.

  1. Mě ale nejde o počet úlovků, nebo minimalizaci použitého krmení. To je možná důležité pro vás, ale ne pro mě. V tom se naše pohledy evidentně rozchází. Mě jde o dobrý pocit z rybaření. Mám radost, když objevím nový pěkný revír, když jsou úlovky pestré, nebo se mi podaří ulovit méně obvyklý druh ryby, nebo když chytím alespoň nějakou rybu v těžkých podmínkách. Baví mě zkoušet nové věci a nevadí mi, když přitom nic nechytnu. Na to, abych měl radost z rybaření, se nemusím srovnávat s ostatními. Rozhodně nevím všechno a pořád se něčemu učím. Váš pohled respektuji a mrzí mě, že o Vaši knihu není zájem. Petrův zdar

 4. Konečně, pane Drábku. Konečně jsme mašli společnou řeč. Ta spočívá v tom, že máme úplně stejné zájmy. Mně stejně jako Vám jde o dobrý pocit z rybaření, navíc mám dobrý pocit z toho, že jsem rybu přelstil a stále sleduji chování ryb a na základě toho neustále zdokonaluji celou metodiku. Proto jsem napsal moji knihu a dal jsem do ní své poznatky a zkušenosti. Dovolím si napsat několik novinek z knížky: 1. Chytám výhradně na kuličku z polystyrenu, 2. Vyřešil jsem otázku častých vázek, 3.chytám zásadně bez vnadění. Od roku 1994 neustále tuto metodu zdokonaluji. Všechno je potvrzeno více než dvacetiletou praxí. Promiňte mi, že jsem se tak rozepsal. Nijak Vám nechci vnucovat, aby ste si knihu koupil. Stojí asi 99,-Kč. Petrův zdar!

 5. Psal jste, že Vás baví zkoušet nové věci. Jak asi budete reagovat na to, že já jako nástrahu používám výhradně kuličku polystyrenovou, nikoli jakékoliv živé nebo potravinové nástrahy. Jak je to možné, že to funguje. Dále jak je to možné, že jsem vyřešil otázku častých vázek na kamenitém podloží u tekoucích vod? Proč chytám ryby bez vnadění? A tak podobně. Odpovědi jsou podrobně popsané na 60 stranách mé knížky, kterou jste se rozhodl odmítat za každou cenu. Jenom proto, že je to kniha, na které bych mohl zbohatnout? Kniha která má směšnou cenu?! Zkušenosti a poznatky získané celoživotně a v ní popsané mají výrazně vyšší cenu. Tak co si mám myslet o lidech, kteří odmítají a vlastně ani neví co. Myslím si o Vás, že jste větší formát, který za 99,-Kč nestojí. Petrův zdar!

  1. Nepsal jste o komentář zpět, že mi nic nenutíte?:) Jednoduše mě vaše kniha nezajímá a nečetl bych ji, ani kdyby byla zdarma. Je mi vcelku jedno, jak chytáte. Myslete si co chcete. Já tomu říkám svobodná volba:)

 6. Tak jsme skončili je to škoda, ale s Vámi už žádnou diskusi nepiovedu. Je to taky svobodná volba. Tak Vám přeji hodně netradičních a pěkných úlovků. Petrův zdar!

 7. Tolerancia nespočíva v tom, že zdieľame názor niekoho iného, ale v tom, že poskytneme druhému právo mať iný názor.
  — Viktor Frankl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *