Sbalit si do batohu jen to nejnutnější a vyrazit na noc do lesa, k jezeru nebo třeba do skal se už desítky let těší oblibě milovníků přírody. Láká i vás možnost nocování v přírodě? Víte, jaké jsou vaše možnosti nocování, jaké přináší výhody či nevýhody a na co se vyplatí myslet?
Obsah článku
Nocování nebo táboření?
Když se řekne spaní v přírodě, nabízí se hned několik možností, jak takovou aktivitu realizovat. Nejčastěji se setkáte:
- se spaním pod širákem ve spacáku nebo v bivakovacím pytli
- se spaním v hamace
- spaním ve stanu nebo jiném příbytku
Ať už se rozhodnete pro jakoukoli možnost, musíte rozlišovat mezi nocováním a tábořením. Může se zdát, že jde o synonyma, ale opak je pravdou. Mezi nocováním a tábořením jsou rozdíly, které se vyplatí znát, protože s nimi pracuje i český zákon. A neznalost neomlouvá.
Nocování ve volné přírodě ano
Nocováním se rozumí jednorázové přespání bez znaků dlouhodobějšího pobytu a je povoleno ve volné přírodě. Jako nocování lze tedy označit spaní pod širákem nebo v hamace.
TIP: Pokud se chystáte vyrazit na noc do přírody, nezapomeňte si vodotěsné hodinky
Táboření se souhlasem
Táboření je vícedenní pobyt se znaky dlouhodobějšího pobytu – to v praxi znamená, že na místě se nenachází jen místo pro přespání, ale také rozdělané ohniště nebo natažená šňůra na prádlo.
Tábořit ale člověk nemůže jen tak někde, na většině míst v přírodě je táboření zakázáno. Proto vznikají kempy, kde si můžete stan a zázemí v klidu postavit. Jedinou možností je tak při táboření v přírodě mít souhlas majitele pozemku.
A jak je to tedy se stanováním? Postavením stanu ve volné přírodě se dostáváte na hranu nocování a táboření…
TIP: Než se do volné přírody vydáte, doporučujeme zjistit si, jaké zákazy a povolení se daného místa týkají. Jiná pravidla platí na území chráněné krajinné oblasti, jiné v přírodní rezervaci, národním parku nebo na soukromém pozemku.
Spaní pod širákem
Spaní pod širákem je první logickou možností nocování v přírodě. Stačí si vybrat vhodné místo, rozbalit karimatku, spacák a spát. Aby bylo spaní v přírodě krásným zážitkem, je třeba být však připraven a nepodcenit přípravu.
Jak vybrat spací pytel?
Důležitý je správný výběr spacího pytle. Jako první je třeba si ujasnit, v jakém ročním období budete spací pytel potřebovat a podle toho vybírat – letní, zimní nebo třísezónní? Ohlížet se při výběru nemusíte pouze na Česko a jeho teplotní podmínky. Nocovat v přírodě můžete například i v zahraničí – ať už při dovolené ve Vietnamu nebo při rybaření v severských zemích.
TIP: Na co si dát pozor při plánování rybaření v Norsku?
Dalšími důležitými parametry spacího pytle jsou samozřejmě délka, tvar, hmotnost, sbalitelnost, výrobce a cena. Vyplatí se také zvážit náplň spacáku – zda je péřový či syntetický, na jaké straně je zip nebo na to, z jaké látky je spací pytel vyroben.
Výhody a nevýhody spaní pod širákem
Přemýšleli jste nad tím, jaké výhody a nevýhody spaní ve spacáku pod hvězdami přináší? Tady jsou ty nejzásadnější!
Výhody
Mezi hlavní výhody spaní pod širým nebem patří:
- Hlavní výhodou nocování ve spacáku je to, že člověk může přespat i tam, kam se při táboření ve stanu nedostane
- Můžete vyrazit nalehko, váš batoh nebude skoro nic vážit a stejně se můžete pohodlně vyspat
- Ulehnout ke spánku do bivakovacího pytle nebo na karimatku nezabere skoro žádný čas, nemusíte nic stavět!
Nevýhody
Pokud se rozhodnete strávit noc v přírodě, měli byste být připraveni i na nevýhody, které tento netradiční zážitek přináší. Patří mezi ně:
- Spaní pod širým nebem vás samo o sobě před nepřízní počasí neochrání
- Při nocování v přírodě se může lehce stát, že se setkáte s nejrůznějšími zvířecími návštěvníky, jako jsou třeba mravenci
- Při nocování v přírodě nemáte prakticky žádné zázemí jako v kempech nebo v tábořištích, kde můžete rozdělat oheň nebo si vysušit věci
Spaní v hamace
V posledních letech se do hledáčku příznivců outdoorového životního stylu dostává také hamaka. Hamaka je houpací síť vyrobená z pevného a zároveň lehkého materiálu. Na trhu naleznete nepřeberné množství druhů těchto houpacích sítí – hamaky do interiéru, na zahradu, pro cestovatele i děti.
Pokud chcete v hamace trávit noci v přírodě, porozhlédněte se po outdoorových hamakách určených do přírody. Takové hamaky jsou přizpůsobeny vašim potřebám – jsou například vyrobeny z nepromokavých látek nebo jsou velmi rychleschnoucí a odolné.
Výhody a nevýhody spaní v hamace
I spaní v hamace má své výhody a nevýhody, které je třeba zvážit, pokud chcete strávit noc v síti!
Výhody
- Hamaku pověsíte snadno a rychle, rozhodně to zabere méně času než postavit stav
- Při výběru místa se nemusíte ohlížet na to, kde je mokro nebo svah, jelikož celou noc budete ve vzduchu, kde tyto problémy řešit nemusíte
- Budete šetrní k životnímu prostředí, ráno sundáte hamaku ze stromů a po vaší noční návštěvě lesa není památky
Nevýhody
- I když se při výběru místa nemusíte na určité parametry ohlížet, budete potřebovat 2 dostatečně od sebe vzdálené stromy, aby bylo možné hamaku zavěsit, a to může být při výběru místa limitující
- I když je manipulace s hamakou snadná, oproti položení karimatky na zem a ulehnutí do spacího pytle, se musíte přece jen něco naučit – například to, jak zavěsit hamaku
- Některým lidem houpání v síti během noci nemusí dělat moc dobře a může vyvolat dokonce mořskou nemoc
- Jelikož je hamaka prohnutá, ve chvíli, kdy do ní ulehnete, váš zadek tvoří nejnižší místo, které je vystaveno největší zimě a může dojít k syndromu studeného zadku
Spaní ve stanu
Spaní ve stanu poskytuje určitý kompromis mezi nocováním na divoko a komfortní dovolenou v apartmánech nebo chatkách. Abyste si užili spaní ve stanu, nesmíte podcenit vybavení ani výběr stanu.
TIP: Víte jak se vybavit na túru do hor?
Výhody a nevýhody spaní ve stanu
I spaní ve stanu přináší své výhody a nevýhody, které je potřeba předem zvážit.
Výhody
- Pokud se rozhodnete strávit noc v kempu, čeká na vás rozhodně větší komfort, budete si totiž moc rozdělat oheň nebo mít kde uskladnit své věci
- Ve stanu jste chráněni před nepřízní počasí
Nevýhody
- Jednou z nevýhod je to, že pokud se rozhodnete pro spaní ve stanu, bude váš batoh o něco těžší a zároveň i stavba příbytku zabere více času
- Musíte více zvažovat výběr místa pro stanování – rozdělat stan nemůžete všude a zároveň potřebuje více prostoru
- Při spaní ve stanu se musíte připravit na případnou zvířecí návštěvu, ať už brouků, mravenců nebo slimáků
Kdo často v přírodě nocuje?
Možná se ptáte, kdo nejčastěji přespává takto v přírodě nebo s jakými dalšími aktivitami nocování spojit, pokud byste si ho chtěli vyzkoušet například během letních prázdnin i vy s rodinou.
Rybáři
Nocování v přírodě, nejčastěji poblíž řek, jezer nebo rybníků, volí často rybáři, kteří podlehli kouzlu nočního rybolovu. Jelikož je ale noční rybolov omezen – od půlnoci do čtyř ráno se rybařit nesmí, tak rybáři u vody často přimhouří oko.
TIP: Víte, na co nezapomenout při nočním rybolovu?
Právě pro ně je tedy nocování v přírodě v hamace nebo v bivakovacím pytli skvělou možností.
Skauti
Pokud chcete ve svých dětech podporovat lásku k přírodě, není od věci začít přemýšlet o skautech. Tam se děti mohou naučit spousty dovedností spjatých s přírodou a určitě si mimo jiné vyzkouší i nocování v přírodě! A ne jednou.
Můžete pro ně připravit nocování v přírodě i vy a zároveň pro děti připravit dobrodružství v podobě noční stezky odvahy nebo je učit s kompasem, poznávat v přírodě různé druhy rostlin a zvířat apod.
Horolezci
Další skupinou osob, která často přespává v přírodě jsou horolezci – skály a jeskyně navíc poskytují přírodní přístřešek a tak obvykle odpadá starost a řešení situace “co když začne pršet.”
Náš tip: Ať už jste skaut, horolezec či turista, nezapomeňte si vhodnou kempingovou výbavu. Můžete vybírat i podle účelu a použití – materiál, váha, velikost apod.
Turisté a cestovatelé
Po možnosti přespat v přírodě často sáhnou i turisté a cestovatelé, a to nejen doma, ale i v zahraničí. Vždy je však třeba předem nastudovat, kde se nocovat smí a kde ne – v zahraničí totiž mohou platit úplně jiné podmínky než u nás.
Alena Mrvíková
882 zobrazení