Tip#025: Lov na dírkách

Zimní rybolov na dírkách v ledu má svoje kouzlo. Pro někoho to může být způsob, jak si zkrátit čekání na hlavní rybářskou sezonu. Spousta rybářů už lovu na dírkách propadlo a berou to jako plnohodnotnou rybářskou disciplínu, na kterou se specializují.

V každém případě zdolávání ryby pod ledem je naprosto úžasný pocit, který se s klasickým chytáním nedá srovnat.Nejčastěji se na dírkách loví pstruzi, ale pod ledem se toho dá chytit mnohem více. Pokud chcete s lovem ryb na dírkách začít, dozvíte se v tomto článku, jak na to.

Obsah článku

Vybavení

Lov na dírkách nevyžaduje příliš mnoho drahé výbavy. Stačí vám krátký prut, určený pro lov na dírky a drobný naviják. Dírkový prut se dá pořídit už za ceny lehce přesahující sto korun. Pro náročnější rybáře existují i dražší varianty, ale pokud začínáte, vystačíte si i s obyčejnějším prutem.

Prut pro zimní lov na dírkách
Prut pro zimní lov na dírkách

Navijáky jsou pro lov na dírkách použitelné ve velikostech 500, 1000, 1500, 2000. Někteří výrobci značí své navijáky 10, 15, 20. Větší navijáky obvykle nedávají smysl. Je vcelku jedno, jestli má naviják přední nebo zadní brzdu. Důležité je, aby byla brzda citlivá, naviják měl hladký chod i v mrazu a bylo na něj spolehnutí. Na navijáku vám stačí návin kvalitního potápivého vlasce do 100 m. Dá se použít také slabá pletená šňůrka nebo nanofil.

Pevnost vlasce volíme podle cílové ryby. Na pstruhy a drobnější ryby stačí vlasce s nosností 3-5 Kg, což odpovídá průměrům 0,18 – 0,22 mm. Pokud jdete na větší ryby jako štiky nebo jesetery, nic nepokazíte vlascem v průměrech 0,25-0,30 mm.

Mezi další výbavu patří stabilní stojánek na dírkový prut (vystačíte si i s kbelíkem), lehké malé splávky, gumové nástrahy, drobné pevné háčky, peán nebo obústek a hlavně teplé oblečení a boty. V neposlední řadě se hodí termoska s teplým čajem a sítko na vybírání ledové tříště z dírky.

Tip: Perfektní pomůckou pro zimní rybolov jsou neoprenové rukavice s odepínacími prsty.

Pokud to se zimním rybolovem myslíte vážně, nemine vás časem nákup vrtáku na led. Ale není potřeba mít vrták hned od první vycházky, většina provozovatelů revírů má dírky nějakých způsobem připravené (předvrtané díry, půjčení vrtáku…)

 

Revíry

Základní a nejdůležitější částí lovu na dírkách je volba revíru. Ne všude se smí lovit na dírkách. Vyhledejte si na internetu informace o revírech pro lov na dírkách ve vašem okolí. Pokud máte vytipovaný jeden nebo více revíru, zkuste si zjistit od provozovatele nebo ostatních rybářů, jaká je aktuální situace na revíru.

Revír, kde je povolen lov na dírkách
Revír, kde je povolen lov na dírkách

Je potřeba zjistit, jaká je aktuální tloušťka ledu, jaká je denní doba lovu a jak ryby aktuálně berou. Zimní rybolov je z větší části závislý na pravidelném zarybňování, proto se můžete zajímat také o to, kdy bylo poslední zarybnění a jaké množství ryb je v revíru.

Druhy ryb

Mezi nejčastější úlovky na dírkách u nás patří lososovité ryby, především pstruh duhový a siven americký. Pstruhy to ale v žádném případě nekončí. Na dírkách se chytají také další dravci jako jsou štiky, candáti a okouni. Vytáhnout můžete také jesetera.

Z ledu se dají cíleně lovit také cejni, plotice, kapři a další druhy kaprovitých ryb. Tam, kde je pravidelně vysazovaný, může být mezi úlovkem i síh maréna.

Lov pstruhů na dírkách

Jak už bylo řečeno, mezi nejoblíbenější a nejčastější úlovky na dírkách patří v našich končinách pstruh duhový a další lososovité ryby jako siven. Pojďme si tedy podrobněji popsat právě lov pstruhů. Pstruzi jsou pro začínající zimní rybáře nejsnadnějším úlovkem.

Pstruhy na dírkách můžeme lovit dvěma základními způsoby – na plavanou a na vertikální přívlač s gumovými nástrahami.

Čtěte také:  Tip#002: lov ryb z hladiny
Pstruh duhový z dírky
Pstruh duhový z dírky

Lov se splávkem

Pro lov pstruhů na plavanou se používá lehký splávek 0,5 – 2 g. Splávek může být drobný, jen 3-6 cm dlouhý, protože v dírce jeho pohyb zřetelně vidíme. Lepší variantou je klouzavý splávek, který se volně pohybuje po vlasci a zarazí se o drobnou zarážku.

Celá montáž pak vypadá takto: na kmenový vlasec dáme nejprve zarážku (gumový stopper). Poté navlečeme splávek. Na konec navážeme háček. Můžeme použít také slabší návazec, ale není to nutné. Háček volíme drobnější, nejčastěji ve velikostech 14-10. Do vzdálenosti 10 cm nad háček umístíme broky, aby byl splávek správně vyvážený a z vody trčela pouze jeho anténka, nebo výrazně zbarvené špička.

Lov na dírkách se splávkem
Lov na dírkách se splávkem

Na háček při lovu na splávek můžeme dávat červy, žížaly, tavený sýr, sýrové těsto a různá kupovaná těsta na pstruhy. To je základní arzenál nástrah. Zkoušet můžete ale i libovolné další.

Při lovu pstruhů na splávek vždy začínám nejprve chytat kousek nade dnem. Nastavím si hloubku tak, aby byla nástraha 10-20 cm ode dna. Přehazuji po 10-15 minutách, pokud jsem bez záběru. Občas nástrahu trochu nadzvednu a spustím. Pokud nade dnem nejsou záběry, zkouším chytat v různých hloubkách ve sloupci.

Záběry jsou obvykle poctivé a nemá cenu příliš čekat. Pokud pohyb splávku neustává, můžete krátce přiseknout a obvykle následuje boj s rybou.

Lov na gumové nástrahy

Další velmi účinnou metodou lovu pstruhů je vertikální přívlač s gumovými nástrahami. Nejprve si něco řekneme k volbě nástrah. Používám spíše drobnější nástrahy jako jsou gumové nymfy, twistery nebo smáčci. Barevně to je velmi různé, někdy fungují pestré svítivé barvy jako zelená, růžová, žlutá, jindy jsou fajn i černá nebo bílá. Nástrahy se dají připevnit na malou jiggovou hlavu nebo marmyšku.

pstruh duhový ulovený na barevnou gumu
Pstruh duhový ulovený na barevnou gumu

Technika lovu pstruhů na přívlač spočívá v pravidelném pohybu špičkou prutu, který rybu vyprovokuje k útoku. Můžete prolovovat různé hloubky, někdy to dobře funguje nade dnem, jindy metr pod ledem. Můžete zkoušet také různou rychlost a rozsah pohybu špičky. Moje zkušenost je taková, že mi pstruh často zabere ve chvíli, kdy moje pozornost opadá a pohyb začnu dělat automaticky.

Zdolávání, vylovení

Při zdolávání ryby z dírky vám pomůže jemný krátký dírkový prut a dobře seřízená citlivá brzda navijáku. Nesnažte se zdolávání urychlit, abyste o rybu zbytečně nepřišli. Zdolaná ryba se dá relativně snadno navést do malé dírky, odkud ji můžete vylovit rukou nebo opatrně zdvihnout na vlasci,  pokud je menší.

Zdolávání pstruha na dírkách
Zdolávání pstruha na dírkách

Pokud chcete rybu pustit, vůbec ji nevytahujte z dírky a ideálně na ni ani nesahejte. Optimální je odháčkovat rybu přímo v dírce. Způsob vylovení a ponechání nebo puštění ryby se řídí vždy rybářským řádem na každém revíru. Zjistěte si dopředu, jaký je předepsaný postup při vylovení ryb pro daný revír.

vylovení v dírce
Vylovení v dírce

Bezpečnost

Poslední, ale neméně důležitá rada týkající se zimního rybolovu se týká bezpečnosti. Vstupujte jen na led, který je dostatečně silný. Tloušťka 10 cm by měla být bezpečná jistota. Dejte také pozor na proměnlivou tloušťku ledu v různých místech. Tam, kde proudí voda, nebo je přítok teplé vody, může být led slabší. Vždy se informujte také u provozovatele revíru, jaká je aktuální situace na revíru.

Zimní rybaření je velká zábava, ale nemá cenu kvůli němu riskovat zdraví nebo dokonce život.

Závěr

Teď už jste vybavení všemi důležitými informacemi do začátku. Zbývá koupit prut na dírky, vybavit se červy nebo těstem a vyrazit vstříc zážitkům z lovu na dírkách. Přejeme mnoho úspěchů! S úlovky se můžete pochlubit třeba ve Facebook skupině Lov na dírkách.

Siven v dírce
Siven na ledu
HrůzaNic mocPrůměrDobrýSuper (Ohodnoťte jako první!)
Loading...
1 389 zobrazení

Napsat komentář