Tip#024: Přehled umělých nástrah pro lov na přívlač

Přívlač je způsob lovu dravců, kdy se umělá nástraha vodí lovným místem a pohybem nástrahy se snažíme vyprovokovat dravce k útoku. Umělé nástrahy na přívlač často připomínají rybky a další živočichy vyskytující se ve vodě a jejím okolí. U dalších nástrah jde pouze o to vydráždit dravce pohybem, případně pestrými barvami.

Dnes si představíme základní typy umělých nástrah na přívlač a jejich použití. Ještě stojí za zmínku že s některými typy nástrah se dají lovit na přívlač i nedravé druhy ryb (kapr, cejn, parma a další).

Třpytky

Třpytky jsou kovové nástrahy, které obvykle obsahují jeden trojháček. Třpytky se skládají z blyštivého plíšku, který svým pohybem ve vodě může připomínat odlesky drobných rybek.

Rotační třpytky

Rotační třpytky jsou třpytky, které mají tělo složené z různých kovových korálků a okolo těla rotuje rotační list. Rotační list je kovový nebo plastový ovál různých tvarů a barev.

Rotační třpytky Mepps a další
Rotační třpytky Mepps a další

Mezi nejznámější z této kategorie patří rotační třpytky Mepps. Na rotační třpytky se dá ulovit okoun, pstruh, štika, bolen, tloušť.

Plandavky

Plandavky jsou dalším typem třpytek. Jejich název je odvozený od plandavého pohybu ve vodě. Tělo plandavek je tvořené kovovým listem, na kterém jsou na koncích dva kroužky. Za horní kroužek se třpytka přivazuje, případně je na něj ještě obratlík na navázání. Na spodním kroužku plandavky je připevněný trojháček.

Plechové tělo plandavek má různé tvary i barvy. Někdy je plandavka opatřená ještě červeným plastovým štítkem u trojháčku, který její účinnost ještě zvyšuje. Mezi typické druhy úlovků na plandavky patří: okoun, candát, pstruh, ale i sumec.

Plandavky
Starší jednoduché plandavky

Woblery

Woblery jsou umělé nástrahy připomínající rybky. Jsou pestře zbarvené a opatřené lopatkou v přední části. Wobler je typicky vyroben z lehkého a pevného plovoucího materiálu. Pokud wobler není v pohybu stoupá vzhůru. Při pohybu se díky přední plastové lopatce wobler potápí. Velikost, tvar a úhel lopatky určuje jak moc a jak rychle se wobler potápí a také jak se pohybuje.

Na woblerech jsou obvykle dva až tři trojháčky. Existuje obrovské množství druhů woblerů. Woblery mohou být jednodílné nebo vícedílné, které mají přirozenější pohyb. Na woblery lze lovit mnoho druhů dravců i nedravců, například: bolen, štika, pstruh, okoun, candát, sumec, tloušť.

woblery
Různé druhy woblerů

Gumové nástrahy (gumy)

Do této kategorie patří mnoho druhů umělých nástrah na dravce. Typické pro tyto nástrahy je, že jsou vyrobené z měkké gumy a napichují se na háčky se zátěží – tzv. jiggové hlavičky. Jiggové hlavičky se dělí podle velikosti háčku a váhy a zátěže. Zátěž může mít různé tvary a barvy. V tomto článku si představíme pouze několik nejtypičtějších druhů gumových nástrah.

Jiggové hlavičky
Jiggové hlavičky

Rippery (kopyta)

Rippery jsou gumové nástrahy ve tvaru rybky. Typický tvar ripperu je klínovité břicho a zploštělý ocásek. Rippery pořídíme v mnoha velikostech a barevných provedeních. Ripper je výborná nástraha především pro lov štik a candátů, ale můžete na něj ulovit i řadu dalších dravých i nedravých ryb.

Ripper - kopyto
Typický tvar kopyt

Twistery

Twistery patří rovněž mezi ty nejpoužívanější gumy pro lov přívlačí. Tvar twisteru se dá jednoduše popsat jako válcovité tělo s okrouhlým plochým ocáskem. Tělo může být různě vroubkované, ocásek může být jeden nebo dva. Největší práci při dráždění dravců odvede právě ocásek, který svým výrazným pohybem nenechá dravce v klidu. Velikosti i barvy jsou i twisterů velmi rozličné. Mezi typické úlovky na twister patří okoun, štika, candát.

twistery
Twistery

Smáčci

Smáčci připomínají stejně jako rippery tvar rybičky. Jedná se však o zcela odlišnou nástrahu. Smáčci mají obvykle výrazné oko. Smáčci se nastražují buď na delší háčky bez zátěže, nebo také na jiggové hlavičky, jako ostatní gumy. Smáčci mohou být skvělou nástrahou pro lov okunů, tloušťů, candátů, pstruhů, štik i dalších dravců a nedravců.

Smáčci
Smáčci

Nymfy

Nymfy jsou typické velkým počtem chapadel a často také pestrým zbarvením. Lákají velké množství druhů dravých i nedravých ryb a s úspěchem se dají použít také při lovu pstruhů na dírkách. Nastražují se na jigovou hlavu nebo marmyšku.

Nymfy
Nymfy

Banjo

Banjo je další z řady gum připodobňující malou rybku. Tentokrát s tím rozdílem, že banjo má ocásek podobný jako twister. Připomíná poraněnou rybku. Mezi typické úlovky na banjo patří boleni, candáti, okouni.

banjo
Banjo

Marmyšky

Myrmyšky jsou drobné kovové nástrahy se zátěží různých tvarů. Používají se při lehké přívlači a to buď samostatně, nebo s malou gumovou či živou nástrahou. Marmyšky se skvěle hodí také pro lov na dírkách. S marmyškami se dají chytat také nedravé druhy ryb, bílá ryba, ale úspěšní budete také u okounů.

marmyška
marmyška s nymfou

Závěr

Tento seznam nástrah pro přívlač není rozhodně definitivní. Nové druhy a typy nástrah neustále vznikají. Ale jako základní přehled tradičních a lety prověřených nástrah může článek posloužit dobře. Doufáme, že začínajícím rybářům usnadníme orientaci při výběru umělých nástrah.

Sdílejte článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *