Zakrmovací rakety jsou praktickou pomůckou pro přesné krmení. Používají se při lovu kaprů na odhoz a také při chytání s feederovými pruty. Pomocí zakrmovací rakety dostanete v relativně krátké době velké množství krmení na přesně vytyčené místo.
Obsah článku
Jak funguje zakrmovací raketa
Vnadící raketa patří už dlouho do výbavy rybářů. Avšak teprve nové zakrmovací rakety na ryby si získali velkou oblibu. Princip krmící rakety se však nemění. Raketa na krmení se uváže na vlasec prutu místo montáže. Raketa se naplní krmením, zavře se a nahodí na krmné místo. Při dopadu na haldinu se raketa otevře, krmení se z ní vysype a navijákem zpátky přitáhneme prázdnou raketu. Celý postup opakujeme, dokud není celá krmná dávka na svém místě.
Pomocí krmné rakety můžete krmit peletami, boiliem, kukuřicí, řepkou a dalším partiklem. Do krmné rakety se dá přidat i vnadící směs nebo method mix. Zkrátka záběr použití je velmi široký a záleží jen na vás, jakým druhem a množstvím budete krmit.
Ještě bych se zastavil u otázky jak veliké jsou zakrmovací rakety. Většina z nich se totiž dělá v různých velikostech. U menších raket je výhoda, že lépe letí a dají se připevnit i na slabší pruty. Nevýhoda je že, krmení s menšími raketami trvá déle, protože s každým náhozem dostanete do vody menší množství návnady. Naproti tomu velké rakety potřebují silnější prut a větší sílu do náhozu, ale dostanete s nimi v krátkém čase větší množství nástrahy do vody.

Montáž krmící rakety
Řekneme si, jaký je správný postup při navazování zakrmovací rakety. Ve skutečnosti to není žádná velká věda. Základní otázkou při navázání zakrmovací rakety je, jak silný vlasec na zakrmovací raketu použít. Pro nahození rakety je potřeba dostatečně silný a pevný vlasec. Pro dobré letové vlastnosti a dosáhnutí rozumné vzdálenosti je zase potřeba co nejmenší průměr vlasce.
Tyto protichůdné požadavky se řeší použitím šokového návazce. Jako základní kmenový vlasec můžete zvolit pro použití s raketou vlasec v průměru 0,22-0,33 mm. Na tento kmenový vlasec připevníte šokový návazec z vlasce v průměru 0,40-0,60 mm nebo pletenou šňůru o dostatečné nosnosti. Délka šokového návazce by měla být podle délky prutu taková, že pokud máte raketu 1,5 metru od prutu, měli byste mít na navijáku pár otoček šokového návazce.
Poslední část úkolu: jak upevnit zakrmovací raketu. Rakety mají na sobě očko. Za toto očko přivážete raketu k šokovému vlasci pomocí tohoto uzlu pro navazování do oček. Pokud chcete mít možnost snadno raketu odepnout z prutu, navažte si na šokový vlasec větší karabinku a raketu následně připněte do ní.
Nahazování s raketou zakrmovací
Další otázkou je, jak házet zakrmovací raketou. Ještě než se k tomu dostaneme, řekneme si jaký prut použít na zakrmovací rakety. Malé rakety se dají nahazovat pomocí běžných kaprových děliček od 3 liber, nebo pomocí heavy feederového prutu. Na střední a velké rakety je potřeba použít už silnější prut s akcí nejméně 4 nebo 4,5 liber. Takovému prutu se říká spodový prut na zakrmovací raketu.
Naviják pro raketu by měl mít širokou cívku pro dosažení dalekých hodů a také by měl být dost odolný. Při krmení raketou neustále nahazujete a stahujete, takže s navijákem natočíte mnoho kilometrů vlasce. Příkladem levného prutu na zakrmovací raketu může být Delphin Apollo Spod 3,9m 5lb 3díl.
Jak s krmnou raketou nahazovat přesně? Základem je zaklipovat si na navijáku vlasec na vzdálenost, do které chcete nahazovat. Musí to být taková vzdálenost, do které jste schopni pokaždé bezpečně hodit. Ne žádný hodný náhodný extrémně dlouhý náhodný nához, který se podaří zopakovat jednou z pěti pokusů. Poté už jen trefujte stejný směr pomocí orientační značky na protějším břehu nebo tyčové bójky, pokud máte možnost ji použít.
Pro přesné náhozy je důležité mít raketu naplněnou vždy stejným množstvím krmení.

Příklady zakrmovacích raket
Zakrmovací raketa Spomb
Vnadící raketa Spomb je jedna z těch nejznámějších typů raket. Skládá se ze dvou částí spojených kloubem. Raketa se otevírá pomocí tlačítka na její špičce. Při dopadu na hladinu se tlačítko zmáčkne a obsah rakety se vysype. Spomb má dobré letové vlastnosti. Vyrábí se v bílém a černém provedení a ve třech velikostech: mini, midi a large.
Tip: Nejlevnější zakrmovací raketu Spomb najdete přes Huereku:
Zakrmovací raketa Fox Impact Spod
Další povedonou raketou je raketa Impact Spod značky Fox. Otevírání funguje rovněž na tlačítko na špičce rakety. Tato raketa má více uzavřený prostor na krmení. Otevírá se pouze menší část obvodu rakety. Raketa Fox se vyrábí ve dvou velikostech Medium a Large.
Porovnejte ceny na Heurece:
Prologic raketa zakrmovací Airbomb
Trochu jiné řešení nabízí firma Prologic se svou raketou Airbomb. Raketa Prologic se otevře ještě ve vzduchu naražením vlasce na klip. Na hladinu tak dopadne již prázdná raketa, což nezpůsobuje takový hluk jako plná raketa. Díky tomu je mnohem méně nápadná. Dodává se ve dvou velikostech.
Závěr
Zakrmovací raketa je užitečná pomůcka pro lov kaprů na odhoz. Umožňuje přesné krmení partiklem i boiliem na velkou vzdálenost. Tam, kde jste odkázáni na lov a krmení ze břehu, je zkrmovací raketa skvělá volba.
3 028 zobrazení
Zakrmovací raketa je super pomocník. 🙂