Tip#023: Nastavení hloubky při lovu na plavanou

V tomto článku půjdeme opět k úplným základům rybařiny. Tentokrát si popíšeme co je to nastavení hloubky při plavané, jak se nastavuje hloubka a jaké nastavení se hodí pro jakou situaci.

Co je to nastvení hlobky u plavané

Hloubkou se u plavané rozumí vzdálenost od splávku k háčku. Nastavení hloubky tedy určuje v jaké hloubce budete lovit ryby. Hloubku na prutu si můžete nastavit shodnou s hloubkou vody v lovném místě.

Potom budete chytat na dně nebo těsně nade dnem. Nebo si můžete nastavit hloubku menší než je hloubka na lovném místě a potom chytáte ve sloupci.

Jak se nastavuje hloubka

Podle toho, jaký typ splánku používáte existují dva základní způsoby nastavení hloubky. U pevných splávků, se nastavení hlobky provádí posunem splávku po kmenovém vlasci.

Pevný splávek je přichycený ke kmenovému vlasci pomocí tenké hadičky tak, že drží na místě, ale zároveň se s ním dá mírnou silou posunovat.

Druhý typ splávku je tzv. klouzavý splávek nebo také anglincký splávek (wagler). Tento splávek se volně pohybuje po kmenovém vlasci mezi zátěží a zarážkou, která je nad kmenovým vlascem.

Jako zarážka se používá silikonový plavačkový stopper, někdy označovaný jako myší bobek (vypadá podobně:)).

Druhou variantou zarážky je zarážka z bavlnky v kombinaci s drobným keramickým korálkem. Nastavení hloubky se provádí posunem zarážky po kmenovém vlasci.

Jaké jsou základní způsoby nastavení hloubky

Pokud chcete chytat na dně, potřebujete nastavit hloubku tak, aby byla shodná s hloubkou na vašem lovném místě a zároveň aby byl splávek optimálně ponořený. Nejprve si můžete nastavit větší hloubku a přehodit lovné místo. Opakujete náhozy a upravujete hloubku tak, aby byl splávek správně vyvážený.

Tímto způsobem si zmapujete lovné místo a vyberete si, kde přesně budete chytat. Nastavíte si pevnou hloubku, abyste na vybraném místě měli splávek správně potopený. Pokud voda neproudí a nejsou vlny, stačí, aby se dna dotýkal háček s nástrahou.

Čtěte také:  Tip#010: Správné držení prutu při zdolávání

Pokud se vám nedaří udržet pslávek na místě, je vhodné na dno položit i zátěž. Ze dna se loví obvykle kapři, karasi, líni.

Další možností je lov ve vodním sloupci v blízkosti dna (těsně nade dnem). V tomto případě si stejně jako v předchozí situaci nejprve zmapujete lovné místo, vyberete si přesné místo pro lov. Změříte si přesnou hloubku na vybraném místě.

Nakonec posunete zarážku o takovou část o kterou chcete chytat nade dnem. Nezapomeňte zohlednit vzdálenost mezi zátěží a háčkem. Takto nade dnem se dají chytat drobní cejni, plotice. Pokud nástrahu zvednete ještě více do sloupce můžete lovit například perlíny, ale také oukleje, plotice a další droboť. Zvláště v teplých dnech mohou brát ve sloupci i kapři a amuři.

HrůzaNic mocPrůměrDobrýSuper (Ohodnoťte jako první!)
Loading...
3 235 zobrazení

1 komentář u „Tip#023: Nastavení hloubky při lovu na plavanou“

Napsat komentář