Tip#009: Jak na šetrné vyproštění háčku – peany a vyprošťovače

Po ulovení ryby je potřeba rybu co nejdříve a co nejšetrněji zbavit háčku. Pokud je háček na kraji rybí tlamky, jde to snadno i rukou. Poku však háček uvízne hlouběji, potřebujeme k jeho vyproštění pean nebo vyprošťovač háčků.

Pean nebo vyprošťovač háčků je i součást povinné rybářské výbavy. Každý rybář by s nimi měl umět zacházet.

Peany

Pean vypadá jako malé kovové kleštičky s úzkými plochými čelistmi. Pean se používá v lékařství a pak právě v rybařině. Pean se díky své velikosti dobře vejde do úst ryby. Pomocí peanu uchopíte háček v rybí tlamce a vytáhnete ho opatrně ven. Pean se prodává v různých délkách a může být buď rovný nebo zahnutý.

Vyprošťovač háčků (obústek)

Vyprošťovač háčků je plastový nástroj, který se nasadí na vlasec návazce. Poté s ním po vlasci sjedete až k háčku. Drobným cuknutím se háček snadnou uvolní a schová se do vyprošťovače aby se znovu nezapíchl při vytahování. Používání vyrošťovače na uvízlé háčky je ještě jednodušší, než u peanu.

vyprošťovač háčků
Něktré vyprošťovače háčků mají uvnitř trn na rozvazování uzlíků

Když je háček příliš hluboko

Pokud se stane, že je háček příliš hluboko, netahejte ho ven silou. Odstřihněte rybě návazec těsně u tlamky. Háček v rybím těle postupně zkoroduje a sám se po čase uvolní. Těmto situacím je lepší předcházet tím, že nebudete používat příliš dlouhé návazce, případně nebudete otálet se zásekem, pokud ryba zabere.

Sdílejte článek

HrůzaNic mocPrůměrDobrýSuper (1 hodnocení, průměr: 4,00 z 5)
Loading...
617 zobrazení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *